Seminarium PTPSPP: Co mówią długookresowe badania na temat skuteczności leków antypsychotycznych?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zapraszamy na kolejne seminarium PTP SPP, które odbędzie się 13 czerwca 2024 r. o 20:00 z udziałem Roberta Whitakera. Jest to postać, wokół której dużo się działo w naszym Towarzystwie za sprawą polskiego tłumaczenia jego książki oraz dyskusji wokół niej, jaka toczyła się również w mediach. Na kongresie „Połączenia” w Katowicach jedna z dyskusji panelowych poświęcona była temu zagadnieniu. Teraz, dzięki staraniom Joanny Obiegałki, Robert Whitaker specjalnie na tę okazję przygotował nagranie na potrzeby naszego seminarium stawiając ważne pytanie odnośnie skuteczności leków przeciwpsychotycznych w długoterminowej obserwacji. Jak leki przeciwpsychotyczne wpływają na długoterminowy przebieg zaburzeń psychotycznych, w tym schizofrenii? Odpowiedź na to pytanie wydaje się ważna, ponieważ w naszych społeczeństwach najbardziej zakorzeniona jest wiara w to, że leki przeciwpsychotyczne umożliwiły opróżnianie szpitali psychiatrycznych co umożliwiło osobom chorym na schizofrenię życie w społeczeństwie.

W dalszej części spotkania Joanna Obiegałka i Katarzyna Prot-Klinger będą rozmawiać o kwestiach poruszanych w tym nagraniu.

Seminarium odbędzie się online na platformie Zoom w dniu 13 czerwca  o 20:00 i potrwa ok. 90 minut. Maksymalna liczba uczestników 100 osób. Spotkanie będzie nagrywane.

Link zoom: https://us02web.zoom.us/j/81245046946?pwd=UnJRZFNYUzkydmhkeFJTM1BxWWdjZz09

Identyfikator spotkania: 812 4504 6946

Kod dostępu: 987414

Więcej o Robercie Whitakerze:

amerykański dziennikarz i autor książek z dziedziny nauki, psychiatrii i historii medycyny. W latach dziewięćdziesiątych stypendysta Massachusetts Institute of Technology, następnie redaktor wydawniczy na wydziale medycznym Uniwersytetu Harvarda. Autor pięciu książek, m.in. głośnych Mad in America oraz Zmącony obraz. Laureat wielu nagród dla dziennikarzy naukowych, m.in. Nagrody im. Georga Polka i Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Publikacji Naukowych. Nominowany do Nagrody Pulitzera – wraz z całym zespołem pracującym nad cyklem prasowym w „Boston Globe” dotyczącym nieetycznych testów leków psychiatrycznych. Za Zmącony obraz otrzymał nagrodę przyznawaną przez stowarzyszenie Investigative Reporters and Editors. Jest także wydawcą i założycielem portalu Mad in America – krytycznego magazynu internetowego poświęconego psychiatrii (źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/robert-whitaker)